pl
home

Gastronomiczne know how w Poznaniu

Najnowsze trendy w gastronomii, kulinarne inspiracje - tak zapowiada się tegoroczna edycja targów POLAGRA GASTRO.

Targi Polagra Gastro to nie tylko ekspozycja kipiąca nowościami sprzętowymi, które ułatwiają pracę, przyczyniają się do oszczędności, czy pozwalają rozszerzyć zakres usług. To także mnóstwo wiedzy i inspiracji, zarówno dla menedżerów lokali gastronomicznych jak i samych kucharzy.

Zarządzanie personelem i kosztami w rentownej restauracji

W tym roku gośćmi targów ponownie będą Piotr Rogowski i Paweł Gruba - ekspercki team od zarządzania budżetem, personelem i działaniami marketingowymi. Podczas cyklu spotkań, zaplanowanych na drugi i trzeci dzień targów, postarają się odpowiedzieć na wiele pytań, które na co dzień nurtują restauratorów. Ich uczestnicy wyjdą z wiedzą dotyczącą budowania relacji w zespole, planowania i monitorowania kosztów czy szukania oszczędności oraz z praktycznymi umiejętnościami, jeśli zdecydują się także na udział w warsztatach.

Zarządzanie personelem w rentownej restauracji - wykład i warsztaty >>>

Zarzadzanie kosztami w rentownej restauracji - wykład i warsztaty >>>


Kulinarny Puchar Polski

Podczas wielkiego finału, wystąpi 10 ekip nominowanych oraz zwycięzcy ubiegłorocznej edycji konkursu. Pierwszego dnia (26.09.2017) uczestnicy będą przygotowywać przystawkę na bazie przepiórki świeżej, zielonych pistacji i octu balsamico di Modena oraz zaprezentują własną interpretację szarlotki z wykorzystaniem jabłek grójeckich. Podczas drugiego dnia konkursu (27.09.2017), międzynarodowe Jury będzie oceniać 11 finałowych dań głównych, w których składnikami obowiązkowymi będą halibut, szynka parmeńska oraz ryż czarny.

Więcej informacji >>>

Master Class Show

W tym roku inspirować będą zawodnicy polskiej reprezentacji OSSKiC. Bez wątpienia będzie smacznie, ale jak zapowiadają organizatorzy przede wszystkim będzie prosto i sezonowo. Wszystko po to, by pokazać, że to właśnie minimalnie przetworzone produkty są dla nas najbardziej wartościowe i nie muszą być wcale nudne na talerzu.

Puchar Juniorów w Carvingu

Konkurs odbędzie się ostatniego dnia targów. W ramach pierwszej konkurencji uczestnicy zaprezentują wcześniej przygotowane prace nawiązujące tematem do targów Polagra Gastro. Druga konkurencja to widowiskowe show carvingowe, podczas którego „na żywo” przygotowane zostaną warzywno-owocowe instalacje pt. Mój Idol.

Więcej informacji >>>

2017-09-05